Nowości no image

Opublikowano Listopad 23rd, 2017 | przez RSS Edytor

0

Między Italią a Rzeczpospolitą, Giovanni Bernardino Bonifacio d’Oria (1517-1597) perpetuus viator

PAN Biblioteka Gdańska ma zaszczyt zaprosić Państwa na sympozjum naukowe poświęcone bibliofilowi, Giovanniemu Bernardino Bonifacio d’Oria (1517-1597). Termin: 15.12.2017 r., Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, Gdańsk. Rejestracja uczestników: 13-30.11.2017 r. Udział w sympozjum jest bezpłatny.

W 1591 roku w Zatoce Gdańskiej katastrofie uległ okręt, którym płynął Giovanni Bernardino Bonifacio d’Oria (1517-1597). Ów humanista, miłośnik i kolekcjoner ksiąg, wydawca i mecenas, przez 34 lata tułał się po Europie zmuszony do ucieczki z rodzinnej Orii z powodu swoich reformacyjnych sympatii. I choć w sztormie stracił niemal cały dobytek, znalazł w Gdańsku nową ojczyznę. W zamian za gościnę i dożywotnie utrzymanie przekazał miastu bogaty księgozbiór, który stał się zalążkiem otwartej w 1596 roku Biblioteki Rady Miasta Gdańska.

W 2017 roku przypada 500. rocznica urodzin Giovanniego Bernardino Bonifacio. Z tej okazji Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska pragnie przybliżyć postać markiza i jego renesansową kolekcję ksiąg, do dziś przechowywaną w bibliotecznych murach, szerszemu gronu odbiorców. Podczas międzynarodowego sympozjum, które odbędzie się w PAN Bibliotece Gdańskiej 15 grudnia 2017 roku, zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z życiem i działalnością neapolitańskiego markiza na tle najważniejszych nurtów kultury Europy XVI stulecia. Obradom towarzyszyć będzie wystawa przedstawiająca życie i zbiory markiza Orii.

Source: EBIB
EBIB